Linki, blog

Kalamarz
Środa,  11.12.2024r.     
   
Finanse dla Ciebie
   
Nest Bank-super
Pisarz

Oznakowanie w górach

Wypadek - alarmuj




        Po wybudowaniu w 1874r. schroniska im. StanisławaStaszica nad Morskim Okiem oraz innych schronisk zaszła potrzeba umieszczania na ścieżkach dodatkowych znaków orientacyjnych. Rozpoczęto więc budowę ścieżek i szlaków turystycznych w górach. Pierwszy szlak turystyczny w Tatrach wytyczono w 1887r. (z Toporowej Cyrhli przez Polanę Waksmundzka do Morskiego Oka). Pierwsze szlaki w Beskidach Zachodnich powstaj± od 1893r. w okolicach Klimczoka, Szyndzielni, Magurki. Oznakowania dokonała niemiecka organizacja Beskidenverein. Pierwszy szlak w Beskidach wytyczony przez Towarzystwo Tatrzańskie powstał na trasie z Suchej Beskidzkiej przez Magurkę do Zawoi. Kolejne szlaki powstały w okolicach Babiej Góry oraz w Beskidzie Sądeckim.

        Pierwsze oznaczenia szlaków turystycznych miały postać pojedynczego czerwonego paska. Nieco póżniej dla lepszej widoczności zaczęto dodawać drugi biały pasek. Po drugiej wojnie światowej dla jeszcze lepszej widoczności dodano drugi biały pasek. W okresie międzywojennym zaczęto wprowadzać kilka kolorów do oznaczania szlaków ze względu na zdecydowany wzrost nowych tras turystycznych.

        Podstawowymi kolorami znaków turystycznych na szlakach górskich są: czerwony, zielony, niebieski, żółty, czarny. Kolory te s± malowane na białym tle (wyjątkiem jest biały wykrzyknik oraz biały znak na czerwonym tle). Dany kolor nie wskazuje trudności trasy turystycznej, ale najczęściej główny szlak biegnący przez grzbiety i szczyty jest malowany kolorem czerwonym.

        Oprócz oznakowania szlaków -jak poniżej- spotyka się też miejscowe oznaczenia (np. szlak Jana Pawła II), szlaki dydaktyczne, rowerowe, narciarskie, konne.


Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Początek i koniec szlaku
Podstawowa forma znaku
Zmiana kierunku szlaku
Rozchodzące się szlaki
Ostra zmiana kierunku szlaku
Odcinek wspólnego przebiegu szlaków
Ostry skręt szlaku (alternatywny znak dla strzałki)
Drogowskaz określający czas dotarcia do opisanego miejsca
Dojście do górskiego źródła
Dojście do punktu widokowego
Interesujące obiekty krajoznawcze
Dojście do punktu noclegowego
Szlak historyczny
Ścieżka dydaktyczna
Ścieżka spacerowa
Uwaga! Strefa, gdzie łatwo zgubić szlak



Licznik odwiedzin: 463050

2009 - 2024 ©  Projekt, wykonanie, aktualizacja: Zbyszek Jurzak